Teraz jest So, 27 kwi 2024, 18:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Poradnik dobrego opowiadania. 
Autor Wiadomość
Norman

Dołączył(a): Cz, 7 cze 2007, 15:25
Posty: 208
Naklejki: 0
Post Poradnik dobrego opowiadania.
Kitta doniosła,że jest poranik dobrego opowiadania.I tu go zamieszczam:

Cześć pierwsza: Przed pisaniem

1. Pytanie brzmi: jak się przygotować do pisania opowiadania? Tutaj macie wszystko:
a) Motywacja - pomyśl sobie: chcę napisać to opowiadanie! Zbiorę same dziesiątki! Może trafię do wybitnych!
b) Pomysł - to jest najważniejszy podpunkt w pierwszej części poradnika! Pomyśl o czym opowiadanie ma być. Czy chcesz pisać o "kolejnych przygodach pingwina"? Czy może chcesz napisać co innego, nie o pingwinach. Może coś psychologiczno-filozoficznego? Albo coś z wielkim zwrotem akcji i tajemnicami? Coś, żeby chciało się czytać!
c) A idź se na dwór! - to proste, a zarazem w ogóle nie związane pojęcie jest bardzo ważne! Wyjdź na dwór, wyprowadź psa na spacer i pomyśl - jak by tu to napisać. Bardziej dotleniony mózg pozwala na więcej możliwości!
d) Nie pisz, kiedy jesteś zmęczony!
e) Przygotuj stanowisko - posprzątań na biurku, dobrze oświetl cały pokój, otwórz okno.
f) Od czasu do czasu rób sobie pięciominutowe przerwy (to odnosi się do samego pisania).
Wniosek: Przygotuj się! Nie pisz na odwal!

Część druga: Zaczynamy pisać!
2. Większość z Was zabiera się do pisania od tak na odwal, bez weny z czego wychodzą totalnie denne opowiadania. Na początku radziłbym się wyposażyć w jakikolwiek edytor tekstu (Word, OpenOffice, czy nawet zwykły Notatnik!), który pozwoli Wam dla siebie napisać szkic.
Wniosek: Nie pisz opowiadania bezpośrednio na forum!

3. Otwórz edytor tekstowy i napisz pierwszy rozdział, prolog, wstęp, czy co tam tylko chcesz. Przeczytaj jeszcze raz i oceń jak Ci się podoba. W tym podpunkcie proszę o nie oszukiwanie samych siebie, bo działacie wtedy na własną niekorzyść. Jeśli Ci się nie podoba możesz napisać jeszcze raz, lub poprawić błędne fragmenty, aby wszystko nabrało kształtów.
Wniosek: Zawsze czytaj opowiadanie, które napisałeś! Nie wstawiaj od razu na forum!

4. Jeśli chcesz, pozwól komuś przeczytać to opowiadanie. Niech Cię oceni i wskaże błędy!
Wniosek: Zawsze możesz poradzić się kogoś innego!

5. Przeczytaj ten poradnik do końca ;p
Część trzecia: Estetyka wypowiedzi

Czyli jak pisać bez błędów?

6. Najlepszym sposobem na pisanie bezbłędnie jest czytanie książek UWAŻNIE! Zapamiętasz większość wyrazów (ortografia), spojrzysz na budowę zdań (interpunkcja i stylistyka) i zobaczysz jak dobrze napisać opowiadanie (eee, całokszałt x])
Wniosek: Warto czytać książki : )

7. "Ortografia, no tak, ale po co mi ona!?" Po co? Opowiadania bez błędów są przejrzyste, mówią o autorze. Ortografię nie wymyślono na złość uczniom, ale... nawet nie wiem po co. Dlatego jeśli jesteś cienki z ortografii musisz pisać w edytorze z podkreślaniem! MUSISZ! Albo Ci krytycy pojadą o dwa punkciki w dół. Tak łatwo jest je stracić!
Wniosek: Poćwicz sobie ortografię: rz, ż, ó, u, ch, h, ji, ii, i, d, t, w, f, partykuła nie, itp.

8. Interpunkcja - kropka, przecinek, pytajnik, wykrzyknik, cudzysłów, dwukropek, średnik, apostrof (tylko w wyjątkowych sytuacjach!), nawias, myślnik, wielokropek. Wszystkie są niezwykle potrzebny, bo nadają sens opowiadaniu, które dzięki nim nie jest jak cegła!
Przypomnijmy sobie:
Kropka - stawia na końcu zdania oznajmującego i rozkazującego, przy skrótach (gdzie ostatnia litera skrótu nie jest ostatnią literą wyrazu (przyp. dr - doktor, ale n. med. - nauk medycznych!).
Używana jest także do zapisu liczebników porządkowych takich jak drugi (2.), sto czterdziesty ósmy (148.).
Przecinek - tutaj tego jest pełno! Jednak możecie sobie przeczytać wyciąg z Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przecinek
Pytajnik - to chyba wie każdy - na końcu zdania pytającego
Wykrzyknik - występuje na końcu zdania rozkazującego
Cudzysłów -służący "do oznaczania przenośni, cytatów, nazw własnych, itp".
Dwukropek - służący do: "przytoczenie czyjejś mowy, wymienianie terminów, tytułów, obcych zwrotów, wyliczenie osób lub przedmiotów,"
Średnik - tego Wam dogłębnie nie umiem wytłumaczyć, teoretycznie jeśli nie chodzicie do gimnazjum/liceum nie zawracajcie sobie tym głowy. Chyba, że chcecie, abym Wam tłumaczył, że średnik "oddziela wyłącznie człony równorzędne pod względem logiczno-składniowym". Dla upartych: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Arednik
Apostrof - przedstawia się jako - ' . Używany w języku angielskim. W polskim używany tylko i wyłącznie przy odmienianiu nazw własnych bezpośredniego obcego pochodzenia np. imion angielskich, gdzie ostatnia litera wyrazu jest samogłoską.
np. Mike - Mike'a
ale - John - Johna
Nawias - jak to nawias, używamy kiedy chcemy dodać coś, ale nie ma to bezpośredniego znaczenia w zdaniu
Myślnik - używany w zapisie dialogów, może być zamienne z przecinkiem we wtrąceniach, po za tym potrafi zastępować niektóre wyrazy
np. Dzisiaj zjem lody, jutro - budyń, a pojutrze - kisiel.
Wielokropek - używamy, aby odznaczyć nie dokończone zdanie, bądź zdanie niepełne, z którego sam musisz wywnioskować zakończenie
Wniosek: Sam wywnioskuj...

9. Budowa zdania - bardzo ważny (jak każdy) punkt tego poradnika. Starajcie się nie pisać "Kali chcieć jeść", chyba, że jest to użyte celowo i w dialogach.

10. Stylistyka - czyli jak poprawnie nauczyć się, bezbłędnie, pisać. Reszta w szkole ^^ (tak, to jest to co w nieskończoność tłuczecie na polskim!).

Część czwarta: Pisarstwo i jego błędy

W końcu! W końcu po trzech rozdziałach tłuczenia przechodzimy do samego sedna sprawy!

11. Powtórzenia - oto przykład fragmentu opowiadania z powtórzeniami:
Cytat:

Pingwin poszedł do szkoły. W szkole były trzy lekcję: matematyka, język pingwinowy, historia. Na matematyce była klasówka. Ogólnie pingwin był zadowolony ze swojej szkoły.
Aż się kroi! A tu:
Cytat:

Pingwin poszedł do szkoły, gdzie w tym dniu odbywały się trzy lekcję: matematyka, język pingwinkowy, historia. Na pierwszym z nich uczniowie pisali klasówkę. Ogólnie główny bohater był zadowolony.
No i jak? Od razu lepiej! Pozbyliśmy się też masła maślanego, ale o tym później.

12. Opisy - zapytam się: dlaczego Wy nic nie opisujecie? Opisujcie wszystko - budynek, przyrodę, widoki, przedmioty, wygląd zewnętrzny i wewnętrzny osób.
Przeczytajcie sobie "W Pustyni i w Puszczy" H. Sienkiewicza. I zauważcie, że 1/4 książki to opisy roślinek! Druga 1/3 jest opisami dawnych wydarzeń, budynków, itp.
Piszcie tak samo, za coś Nobla Sienkiewicz dostał ; ) (dostał za Quo Vadisa, jakby co).
Dam przykład:
Bez opisu:
Cytat:

Tomasz mieszkał w domku obok lasu.
Proste zdania pojedyńcze. No, ale w jakim domku i w jakim lesie!
Cytat:

Tomasz mieszkał w jednorodzinnym, przytulny domku obok lasu. Ów dom składał się z partetu, piwnicy i piętra. Był kwadratowy, biały z czarnym dachem. Las, przy którym stał, składał się w głównej mierze z buków, chociaż dało się dostrzec biotop sosen.
13. "Masło Maślane" - no tak co to takiego jest? Jest to po prostu wleczenie, wpychanie opisów na siłę oraz nadmierne opisywanie jednego wyrazu, wręcz wpychanie wyrazów, co ciąąąąągnie się i ciąąąąąąągnie.
Więc jaka jest różnica między masłem a opisem? Masło jest na siłę, opis jest z weny! Jeśli opis jest masłem maślanym wykasuj go! Lepiej, żeby ów opisu nie było, bo krytyckie indywiduum to dostrzeże.

14. Dialogi - trochę szybkiej teoretyki - jak się zapisuje dialog:
Cytat:

-Cześć!- wykrzyknął Tomasz.- Jak tam leci?
-Dobrze- odparł Zygmunt.- A co u Ciebie?
-To co zwykle - nudy. Oglądałeś wczorajszy mecz?- zapytał.
-No! Świetna bramka była!
[...]
Budowa: na początku myślnik, potem zdanie, bądź jego pierwsza część bez kropki, chyba , że występuje wykrzyknik lub pytajnik, albo gdy nie ma opisującego np. "wykrzyknął Tomasz". Bo ów części opisującej stawiamy kropkę i jeśli chcemy ciągnąć dalej wypowiedź jednej osoby stawiamy myślnik i piszemy dalej.

15. No i co? To właściwie wszystko. Napisałem o błędach, które popełniacie. Tak naprawdę nie ma dobrego poradnika, jak napisać dobre opowiadanie. Tego musicie się nauczyć sami i zbierać te dziesiątki! Perfekcje osiągniecie dzięki ćwiczeniom, bo w końcu "Ćwiczenie czyni mistrza!".
Część piąta: "Garść tipsów luzem"

Chcesz, aby fanom wręcz wypaliło oczy na widok nowego rozdziału? Czy może niech trwają w niecierpliwości przed następnym? Czyli ogólnie: Co zrobić, aby opowiadanie stało się popularne?

16. Reklamuj - Nie spamuj!
Oczywiście, możesz napisać na CB, że jest nowy rozdział. Może ktoś wejdzie, przeczyta, oceni! Jednak gdy zbytnio będziesz reklamował, np. 3 linki jeden po drugim możesz otrzymać warna za flood na CB.
Jeśli jest jakiś bardzo "zapalony" fan Twojego opowiadania możesz go poinformować o nowym rozdziale na PW, jeśli on sobie tego życzy! Nie wysyłaj na PW linka do opowiadania każdemu, bo z pewnością nikt nie przeczyta! Możesz nosić w podpisie odnośnik do opowiadania.

17. Nazwa w temacie - możesz w nazwie tematu pisać ile rozdziałów opowiadanie ma. Niestety na vBulletinie userzy nie mogą zmieniać nazw swoich tematów, także poproś jakiegoś uczynnego moderatora, żeby Ci zmienił!

18. Odpowiednio nazywaj rozdziały - możesz nazwać rozdział:
Cytat:

Gucio spotyka Syrenkę
Jednak to brzmi trochę dziecinnie i wiecie jak... -.-
Lepsze jest:
Cytat:

Spotkanie Gucia z Syrenką
bo w równoważniku zdania.
Może być:
Cytat:

Spotkanie
chyba najlepsze w tym wypadku.
Jednak staraj się opanować trudną sztukę: stosuj w rozdziałach przenośnie (!) i zwroty trudne do odgadnięcia, żeby czytelnik nie wiedział o co chodzi i chłonął wątek tajemnicy.

19. Odpowiednio kończ rozdziały!
No tak, to jest sztuka. Chodzi o to, aby nie dokańczać rozdziałów. Tak, aby "fan" niecierpliwił się przed następnym rozdziałem, kapujesz?
Cytat:

(znany już Wam) Tomasz zobaczył kamień - błyszczący szmaragd. Podszedł to wielkiego pomnika. W grobowcu było ciemno, jednak ten kamień dawał nadzieję zobaczenia światła. Wziął go w swoje ręce; usłyszał kroki. Dziwne, przecież nikt go nie śledził. Skierował kamień w stronę źródła kroków. I wtedy zobaczył go.

Radzę przykleić.


Pt, 27 lut 2009, 19:57
Mistrz Gry
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr, 21 sty 2009, 17:53
Posty: 2045
Lokalizacja: Uniwersum Kreacji
Naklejki: 4
Post 
To akurat wiedzą wszyscy,choć nie mówią.

_________________
Obrazek
Rrauu hau hou grrao Hauhaure (hau. Mówię poprawnie po Hauhasku).
Tym kolorem prowadzę walkę admina ze złem.
"Wszyscy jestescie moimi dziubaskami ^^" <- Ten cytat zawsze poprawia mi humor, Api. :)


Pt, 27 lut 2009, 20:00
Mieszacz Zaprawy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr, 15 sie 2007, 13:43
Posty: 1426
Lokalizacja: Szczecin
Naklejki: 2
Post 
Raczej nie wszyscy...
Dziękujemy Kubo za wstawienie tego bardzo pomocnego początkującym pisarzom, poradnika.

_________________
Stryj Mac jako Stryj Maćko [z wyeliminowanym polskim znakiem].
Moderuję kolorem niebieskim.
Szukajcie a znajdziecie. Pozdrawiam.
Piszę poprawnie po polsku.


Pt, 27 lut 2009, 20:10
Starszy Norman
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So, 29 lis 2008, 12:49
Posty: 430
Lokalizacja: Żyrardów
Post 
Bardzo dobry pomysł!
Może przykleić!?
Po dla tych co dostają oceny poniżej 6/10, początkujących lub słabych!
Ps. Sam to napisałeś?

_________________
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Wszystkich użytkowników tego Forum!!!
!!!Bartek!!!
Pssst... Od czasu do czasu piszę pogrubionymi ciemnoczerwonymi literkami ;)


Pt, 27 lut 2009, 20:52
YIM WWW
Norman

Dołączył(a): Cz, 7 cze 2007, 15:25
Posty: 208
Naklejki: 0
Post 
!!!Bartek!!! napisał(a):
Bardzo dobry pomysł!
Może przykleić!?
Po dla tych co dostają oceny poniżej 6/10, początkujących lub słabych!
Ps. Sam to napisałeś?


Przecież,jak doniosła Kitta,że jest taki,to chyba nie ja.


Pt, 27 lut 2009, 21:15
Lider Podziemia

Dołączył(a): Śr, 25 lip 2007, 09:23
Posty: 1418
Lokalizacja: z Kurakis
Naklejki: 3
Post 
Może i dobry pomysł.

Ale ja piszę tylko jak mam wenę i nie potrzebuję żadnych poradników. Jedynie natchnienia. :wink:


Cytuj:
6. Najlepszym sposobem na pisanie bezbłędnie jest czytanie książek UWAŻNIE! Zapamiętasz większość wyrazów (ortografia), spojrzysz na budowę zdań (interpunkcja i stylistyka) i zobaczysz jak dobrze napisać opowiadanie (eee, całokszałt x])
Wniosek: Warto czytać książki : )


:lol: Tylko wzrokowcy. Ja też jestem wzrokowcem.

Cytuj:
Pingwin poszedł do szkoły, gdzie w tym dniu odbywały się trzy lekcję: matematyka, język pingwinkowy, historia. Na pierwszym z nich uczniowie pisali klasówkę. Ogólnie główny bohater był zadowolony.


Powtórzenia powtórzeniami. Czasem lepiej powtórzyć niż palnąć coś głupiego. A poza tym powtórzenia czasem wychodzą korzystnie i są potrzebne. A tutaj zastąpienie pingwina głównym bohaterem jest dla mnie całkowicie nie dobre.


A propos opisów - to muszą być przemyślane i nie mogą być nudne i trzeba na na to uważać. Opisy nasączają suche opowiadania, ale nie można przeholować.
-----------------------------------------------------

Ogólnie poradnik może się przydać...

Ale czy ktoś pokwapił się zapytać o zgodę autora :?:
Jak sprawdziłem - poradnik pochodzi z forum Club - Penguin.

_________________
"Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu" - Jezus z Nazaretu


So, 28 lut 2009, 11:09
WWW
Mieszacz Zaprawy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr, 15 sie 2007, 13:43
Posty: 1426
Lokalizacja: Szczecin
Naklejki: 2
Post 
Przybysz napisał(a):
Czasem lepiej powtórzyć niż palnąć coś głupiego.


Nie zawsze. Gdy autor pisze "Pingwin zrobił to... Pingwin zrobił tamto...", świadczy to o tym, że jego zasób synonimów, wyrazów bilskoznacznych jest nie wystarczająco duży by (równie trafnie) wpłynąć na czytających, innym, nie powtórzonym wyrazem, co wcale nie jest dla niego dobre. Oczywiście czasem, po prostu nie ma słowa, które podobnie oddałoby charakter ostatnio użytego i udałoby się nim zastąpić tamto. Jednakowoż, w miarę możliwości, radzę używać zamienników.

Przybysz napisał(a):
A poza tym powtórzenia czasem wychodzą korzystnie i są potrzebne.


Nie spotkałem się jeszcze z takim przypadkiem i mam na ten temat skrajnie odmienne zdanie.

Przybysz napisał(a):
A tutaj zastąpienie pingwina głównym bohaterem jest dla mnie całkowicie nie dobre.


Tu się z tobą zgodzę. Nazwanie pingwina "głównym bohaterem", nie było zbyt trafne. Możnabyło go nazwać "naszym bohaterem", co według mnie, byłoby o wiele lepsze. Lecz jest to przynajmiej stosowniejsze, niż powtarzzanie w kółko "pingwina".

Przybysz napisał(a):
Ale czy ktoś pokwapił się zapytać o zgodę autora :?:


Zapewne poradnik był udostępniony dla wszystkich. Kuba nie napisał, że to jego poradnik. Wręcz przeciwnie, autor może być zadowolony, że jego pomocy artykuł, będzie pomagał piszącym opowiadania, tutaj.

_________________
Stryj Mac jako Stryj Maćko [z wyeliminowanym polskim znakiem].
Moderuję kolorem niebieskim.
Szukajcie a znajdziecie. Pozdrawiam.
Piszę poprawnie po polsku.


So, 28 lut 2009, 13:58
Lider Podziemia

Dołączył(a): Śr, 25 lip 2007, 09:23
Posty: 1418
Lokalizacja: z Kurakis
Naklejki: 3
Post 
Ale autor nikomu nie pozwolił... :!:

_________________
"Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu" - Jezus z Nazaretu


So, 28 lut 2009, 14:14
WWW
Mieszacz Zaprawy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr, 15 sie 2007, 13:43
Posty: 1426
Lokalizacja: Szczecin
Naklejki: 2
Post 
Z tego co widziałem, też nie zabronił...

_________________
Stryj Mac jako Stryj Maćko [z wyeliminowanym polskim znakiem].
Moderuję kolorem niebieskim.
Szukajcie a znajdziecie. Pozdrawiam.
Piszę poprawnie po polsku.


So, 28 lut 2009, 14:42
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
No nie wierzę, forum działa dzięki phpBB! © 2000, 2002, 2005, 2007, 2010, 2013, 2019 phpBB Group.
Designed forum urobiony przez STSoftware dla PTF.
Tłumaczenie skryptu od phpBB3.PL