Teraz jest 02 gru 2020 20:43

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
It's All About Stories - dyskusja o pisaniu 
Autor Wiadomość
Projektantka Mostów

Naklejki: 3
Post Re: Ogólne dyskusje o pisaniu opowiadań
Api, to w takim razie myślę, że taki wstęp byłby dobry, tylko, żeby też nie przesadzić z ilością informacji. Można wyjaśnić większość, ale na pewno nie wszystko - może dużo utracić na ciekawości.

Co do ortografii i interpunkcji - mi jakoś wystarczają lekcje języka polskiego. Owszem, to drugie jeszcze mocno u mnie kuleje, ale według mnie zasada "czytaj, by pisać" jakoś nieszczególnie się sprawdza. U mnie same pomysły na fabułę biorą się ze świata, ze zdarzeń, często też z filmów/seriali/gier; duży wpływ ma także muzyka.
A właśnie, padło też pytanie o słuchanie wszelkiego rodzaju utworów przy pisaniu. U mnie jest tak, że zawsze, ZAWSZE słucham tych piosenek, które ani słowami, ani melodią, ani nawet klimatem nie pasują, zazwyczaj też tego, czego nie rozumiem. Mogę się wtedy bardziej skupić na opowiadaniu, niż na tym, co mam w słuchawkach. Zainspirować się - pewnie. Ale już pisać przenigdy, bo definitywnie przesadzę.
Swoje zdanie co do Mary Sue już wyraziłam, ale trochę to rozwinę. Według mnie nawet samo stworzenie takiej postaci nie należy do rzeczy łatwych. Tak, tak, Nika gada bzdury... Ale według mnie jest to trudne właśnie z tego powodu, który opisałam w swoim poprzednim poście: w taką postać nie da się wczuć. Kiedyś próbowałam, ale większość tego leżała tylko i wyłącznie w wyglądzie - potem zauważyłam, że postać, którą stworzyłam nie jest aż tak płaska, jak sądziłam i choć nie chciałam, zachodziły u niej zmiany w charakterze. Coś, co u Mary Sue nie występuje. O wiele łatwiej tworzyć postacie z wadami, wtedy można podpatrzeć chociażby, w jaki sposób objawia się to u nas/kolegów/sąsiadów za płotem/ludzi na ulicy. Każdy ma jakieś wady i zalety.

Nad tym opowiadaniem jeszcze się zastanowię. Zdecydowanie lepiej mi się pisze "na poważnie", ale zarazem może dużo przez to stracić na klimacie.

Zzz... Reksie... Zzz... Więcej Reksiów...

04 sie 2014 15:05
Poznaniak Nieszczelny

Naklejki: 17
O, widzę, że tutaj ciekawa konwersacja się zawiązała :).

Ja, jeśli chodzi o gatunki to najbardziej lubię przygodowe przeplatane z z wątkami sci-fi. Gdy myślę tak, co by napisać w opowiadaniu, to zawsze, ale to zawsze najfajniej mi wychodzą opowiadania z jakąś przygodą w tle.

Nika napisał(a):
Słyszałam, że żeby dobrze pisać, trzeba dużo czytać. Czy to konieczne?

Według mnie nie jest to konieczne, ponieważ nie trzeba czytać ogromnych tomiszczów lektur i książek, aby dobrze pisać. No tak, książki wzbogacają zasób słownictwa i tym podobne, ale jakoś nie wiem, czy po przeczytaniu jakiejś fajnego romansu czy książki przygodowej, łatwiej można zapamiętać zasady interpunkcji i ortografii. Mi również, jak Nice, wystarczają tylko lekcje języka polskiego.
Przyznam się, że ja, jeśli chodzi o książki, to tylko czytam lektury szkolne. Jakoś nie lubię czytać książek. Kiedyś nawet chciałem spróbować przeczytać coś, ale... się jakoś mi nie udało. Ja, pisząc opowiadanie, biorę inspirację z życia codziennego, a i także z mojej bujnej wyobraźni, która jest dosyć duża. Często też lubię parodiować jakieś rzeczy w opowiadaniach, ale ostatnio u mnie to rzadkość.
Teraz ktoś się mi spyta: przecież jedyne opowiadania, które napisałeś to tylko w ZoEF, Konkursie Literackim oraz jeden marny rozdział opowiadania. Ja odpowiem krótko: wiele razy mi się chciało coś napisać, coś stworzyć, ale przyznam, iż mi się po prostu nie chce. Zwłaszcza w wakacje, gdy dopada mnie pewna choroba na "L". Chyba wiecie, o jaką mi chodzi? :wink:
Ale jedyne co tworzę w dziale opowiadań, to tylko komiks, który zahacza też o fabułę, podobną do opowiadania.

Nika napisał(a):
czy wolelibyście opowiadanie randomowe, pełne czarnego humoru (tego mojego, z którego tylko ja się śmieję), czy też opisane poważniej, z barwnymi opisami, ale prawie całkowicie pozbawione jakichkolwiek żartów?

Czarny humor! Tak, czasami niektóre czarne żarty nie są śmieszne, ale ja osobiście wolę czytać coś trochę śmiesznego, a nie poważnego i drętwego. Po prostu - nie lubię sztuczności i zbytniej poważności.
Ale jak reszta, chętnie bym przeczytał takie opowiadanie pełne czarnego humoru w Twoim wykonaniu, Niko.

04 sie 2014 16:03
YIM WWW
Działacz Podziemia

Naklejki: 11
No dobrze, Niko... tylko jak wytłumaczyć, że różne blogaski i inne twory trochę zbyt radosnej twórczości są pełne Maryś Zuzann? Więcej, czasem zdarza się nawet w książkach, wprawdzie nie w tych dobrych
( ,,Zmierzch'' jest najlepszym przykładem ), ale jednak.

Ja mam strasznie dużo pomysłów, tyle że nie wszystkie mam czas zrealizować. A pisanie... jestem potwornie krytyczna wobec moich dzieł, więc gdy przechodzi do publikacji... Każdy chciałby napisać Wielkie Opo, Które
Wstrząśnie Forum... Tylko to dość trudne. Problem zaczyna się, gdy ambicja nas blokuje.

Ostatnio edytowano 11 wrz 2014 13:49 przez Api, łącznie edytowano 1 raz

04 sie 2014 18:58
Projektantka Mostów

Naklejki: 3
Hmm... Rzadko przeglądam blogi, raz na ruski rok, ale myślę, że może mieć to związek z samymi autorami takich postaci. Może wydaje im się, że bardzo, baaardzo wyraźne, niezaprzeczalnie dobre/złe postacie bardziej przypadną ludziom do gustu? Nie wiem.
O, o natłoku pomysłów to ja coś wiem xd Ale kiedy pojawia się chęć napisania muszę siebie zapytać "a co z ostatnim, niedokończonym opowiadaniem?" i wtedy dana idea musi poczekać, aż o niej zapomnę, ktoś ukradnie (świadomie/nieświadomie) lub ostatecznie, zgodnie z prawdą, stwierdzę, że nadaje się tylko do tej niewdzięcznej części ciała.
Mnie akurat ambicja nigdy nie blokuje.Twierdzę, że nie da się czegoś osiągnąć stojąc w miejscu. Uważam, że każda próba jest dobra, a jak można spróbować, to zawsze warto.

Zzz... Reksie... Zzz... Więcej Reksiów...

04 sie 2014 21:27
Działacz Podziemia

Ojoj, zrobiło się tu martwo... To ja wyskoczę zza krzaka z nowymi pytaniami dotyczacymi gustu i prośbą o rady.

Wolicie miniatury czy wielorozdziałowce? Ja przyznaje, że lubię w zimny, smutny dzień siegnąć po coś długiego, ale oneshoty czytam częściej, z uwagi na to, że nie wymagają zaangażowania od czytelnika, a po przeczytaniu można po prostu zamknąć przeglądarkę. Sama zamierzam stworzyć parę.

Na pewno każdy ma coś, co doprowadza go do szewskiej pasji w tekście pisanym.. Mogą to być błędy, ale i jakieś niefortunnie połączone wyrazy, częste używanie jakiegoś słowa... Mnie irytuje nadużywanie słowa ,, postać'' w sensie jakiejś osoby, np. takiej, której tożsamości wolimy na razie nie zdradzać. No i kolokwializmy. To może zabić cały majestat, chociaż umiejętne przebicie bańki patosu, lub smutku i refleksji jakimś zabawnym stwierdzeniem może mieć duży potencjał komiczny. Zwracam też uwagę na ortografię, zagubiony przecinek mogę odpuścić, ale rażące błędy już nie.

Wolicie opowiadania o postaciach głównych, pobocznych czy całkowicie wymyślonych? Przyznam, że lubię rozwinięcie kogoś, kto pojawił się tylko na chwilę, a nawet tych z wyobraźni autora, pod warunkiem, że jest dobrze wykreowany. Sama pisze opowiadanie skupiające się na poboczniakach i tkz. OC-kach.

No i coś... Czy kiedykolwiek mieliście problem z pewnością siebie, i to tak duży, że utrudniał wam pisanie, a nawet jeśli jakoś wam szło, to traciliście przyjemność z gryzmolenia?

Pozdrawiam, wasz Apsik.

16 paź 2014 15:40
Lider Podziemia

Naklejki: 2
Post Re: It's All About Stories - dyskusja o pisaniu
Hmmmm, ja tam zdecydowanie lubię małe opowiadania, przyznam się że jestem zbyt leniwy na czytanie dłuuuuuugich wielorozdziałowych opowiadań.

Sam niedawno próbuję napisać książkę, wiem że nie uda mi się to za pierwszym razem i będę przez kilka lat ją dopracowywał i poprawiał by była dobra. Nawet jeśli książkę napiszę szybciej niż w 2 lata, wydam ją dopiero gdzieś po gimnazjum kiedy będe w liceum/technikum/zawodówce/wylany ze szkoły i bezrobotny oraz smutny

W opowiadaniach denerwują mnie rażące błędy ortograficzne. Cóż, chociaż raczej nie denerwują, tylko śmieszą. Dostaję po prostu ataku śmiechu gdy widzę jak ktoś ciągle pisze zdania z błędami typu: "Pszyrzed sobie Gradzjan i poszet sobie dlatego pszyszet Kretes, i powiedzial, czemu lubisz placgi, ano niewiem powiedzial reksio, aletakzepowied dzial sze zaginol jeko zegareg" Tak więc chodzi mi o takie błędy, które popełni raczej 6 latek nieznający ortografii, tak więc raczej zbytnio w opowiadaniach mnie nie denerwuje.

Ale czekaj...czekaj...stół przeszkadzacoś się jeszcze znajdzie, no tak, długość.
Jak już wspomniałem w pierwszym zdaniu lekko mnie irytują opowiadania których rozdziały mają po kilkadziesiąt stron i są strasznie długawe, (Ale już w książkach mnie to w ogóle nie denerwuje) także obrzydzenie powoduje u mnie Wielka Ściana Tekstu.

Co do postaci, to mi obojętnie, zresztą sam nie wiem zbytnio.

Jak na razie żadnych problemów nie miałem z pewnością siebię, jedyne problemy jakie miałem związane z pisaniem to, że mam ogromną wenę a po kilku godzinach tracę wenę i nie chcę mi się kontynuować opowiadania/książki/czegośtam

Pozdrawiam

Dok

lecz nim był, i już nie jest i nie będzie

06 maja 2015 19:08
Działacz Podziemia

Post Re: It's All About Stories - dyskusja o pisaniu
Cytuj:
Ale czekaj...czekaj...stół przeszkadzacoś się jeszcze znajdzie, no tak, długość.
Jak już wspomniałem w pierwszym zdaniu lekko mnie irytują opowiadania których rozdziały mają po kilkadziesiąt stron i są strasznie długawe, (Ale już w książkach mnie to w ogóle nie denerwuje) także obrzydzenie powoduje u mnie Wielka Ściana Tekstu.

Ja nigdy tego nie rozumiałam. Chyba jeśli tekst nas interesuje, to chcemy go jak najwięcej? Oczywiście, brak enterów i akapitów jest bardzo nieestetyczny, ale co ma do tego wszystkiego faktyczna długość? Chyba powinnyśmy narzekać nie na długość, lecz na treść, która nas nie wciągnęła. Przyznam, że zaczęłam się nad tym zastanawiać gdy Czarnoksiężnik ocenił jeden z rozdziałów mojego opowiadania i jego głównym zarzutem było to, że post jest za długi.

14 maja 2015 10:53
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2