Teraz jest Cz, 28 mar 2024, 23:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Rozprawa o aktualność łatki z warsztatu koguta 
Autor Wiadomość
Roz-krecony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr, 9 sie 2017, 17:28
Posty: 165
Naklejki: 0
Post Rozprawa o aktualność łatki z warsztatu koguta
Zdecydowałem się wreszcie wziąć za porównanie łatki z warsztatu koguta z wersją RiC powszechnie dostępną na płytach.

Co ciekawe pliki zawarte w łatce są starsze niż te na płycie, co prowadzi do pytania, czy łatka tak naprawdę jest downgradem gry zamiast jej ulepszeniem.

Po porównaniu łatki z płytą mogę zgodzić się z tą tezą, jednak zmiany są na tyle małe, że granie z łatką, czy bez niej praktycznie znaczenia nie ma.
(ogólnie część researchu została wykonana automatycznie i często z domyśleniami, dlatego może on zawierać błędy, które liczę, że pomożecie mi naprawić)

Oto zmiany odczuwalne przez gracza:

Istotną częścią łatki było też słynne ułatwienie lotu na smokręcie oraz obrony murów, jak się jednak okazuje podstawowa łatka utrudnia lot na smokręcie, jak i nie ma wpływu na obronę.

Oto spis ilości obrażeń zadawanych smokrętowi w zależności od wersji jak i miejsca w które smokręt dostał (Łatki ułatwiające mają takie same wartości):

---------------------Łatka----Płyta----Ułatwienie
Smok, obrażenia:
Z przodu--------------6--------6-----------3
Z dołu-----------------5--------4-----------2
Z góry----------------4--------4------------2
Od ognia--------------3--------2------------1

Natomiast w obronie murów twórcy jedynie zmienili wymaganą ilość punktów do zdobycia (Łatka ma takie same jak wersja z płyty):

----------------Płyta----Ułatwienie 1----Ułatwienie 2
Obrona:
Pierwsza:------350---------280-------------140
Druga:---------450---------400------------200
Trzecia:--------550---------500------------250

Dla uściślenia podstawowa kaczka daje 5 punktów czyli w pierwszej obronie musimy ich pokonać 70 bez łatek, lub 28 z Ułatwieniem 2

Ogółem jeżeli nie jest się w posiadaniu pierwszej oryginalnej wersji RiC (a na 90% jej nie posiadasz) to instalowania łatki nie zalecam, gdyż wersja jaka znajduje się aktualnie na płycie, mi. w sami wiemy jakim miejscu, jest nowsza niż ta zawarta w łatce.





Reszta tekstu będzie dotyczyła bardziej technicznego aspektu łatki.

Istotnym przy porównywaniu łatki było sprawdzenie które pliki faktycznie modyfikują grę:
Kod:
Common\classes\INVESTIGATION.class
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Arcade.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Arras.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Baranmiot.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\c_barandalf.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\c_smiot.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Pikmiot.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Podwieczorek1.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Podwieczorek2.cnv   
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Pompa.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Sala.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Sklepalch.cnv   
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Wmwejscie.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Wmwnetrze.cnv
Dane\Game\Przygoda\Dragon\Dragon.cnv
Dane\Game\Przygoda\Magic\Magic.cnv


z plików tych trzeba jeszcze wykluczyć pliki, które zostały zmienione prawdopodobnie przez jakiś rodzaj kompilacji cnv tworzący funkcje BFITMP, gdzie zmian w kodzie nie było, tylko nazwy tych funkcji zostały przesunięte o numerek wyżej:
Kod:
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Arras.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\c_barandalf.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\c_smiot.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Pikmiot.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Sklepalch.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Wmwejscie.cnv
Dane\Game\Przygoda\Arcade\Wmwnetrze.cnv


W opisie zmian będę odnosił się do wersji na płycie jako wersji nowszej:

W pliku INVESTIGATION.class w obiektach BUTTON pole GFXSTANDARD jest zastąpione polem RECT
W pliku Baranmiot.cnv został dodany dodatkowy warunek na zachowanie Gęsi
w plikach Podwieczorek 1 i 2 dodano dodatkowe czyszczenie obiektu bazy danych przed jego użyciem (DBTEMPOBJ^REMOVEALL())
w pliku Sala.cnv łatce przyciski są blokowane po tym jak TKTPM zostanie odkryty na płycie jest dodana funkcja VARBSEQPLAYING^SET(FALSE);
w pliku Pompa.cnv jest dodany dodatkowy obiekt dźwiękowy SNDELECTRIC który który jest grany w wyżej podanych przykładach
w pliku Magic.cnv występuje przyrównanie zmiennej S_IMAGICFIGHTER do 13
w pliku Dragon.cnv zostały zmienione wartości w funkcji VARENERGY^SUB(); tak jak w powyższej tabeli.
w pliku Arcade.cnv została usunięta funkcja ładująca pliki *_def.dta do plików *0.dta przy pierwszym uruchomieniu gry, sprawiając, że zmienna G_ILOADDEFAULTS (zapisana w ini) staje się bezużyteczna.


Hehe naprawdę nie wiedziałem jak napisać ten artykuł <;

_________________
Jejku zapraszam https://github.com/mysliwy112


N, 20 wrz 2020, 18:21
Bardzo Stary Norman
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr, 1 sie 2012, 18:14
Posty: 654
Lokalizacja: Międzysieć
Naklejki: 0
Post Re: Rozprawa o aktualność łatki z warsztatu koguta
Dzięki, Myśliwy za te badania. Nie wiedziałem, że KKR nagrywał z tą łatką. Ciekawe czy miał jeszcze jakieś - i stąd dodatkowe kwestie w Bobrorze czy Krainie Zegarów.
Polecam sekcję komentarzy pod filmami Kaczora, dużo dziwnych informacji na temat łatek można tam przeczytać. Je też przydałoby się zbadać. :kuratoren:

_________________
Mu matku! Pozdrawiam was wszystkich, ludziki dobrej woli!
Mój avatar został przygotowany przez MRX-a, za co serdecznie mu dziękuję.


N, 20 wrz 2020, 19:32
WWW
Roz-krecony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr, 9 sie 2017, 17:28
Posty: 165
Naklejki: 0
Post Re: Rozprawa o aktualność łatki z warsztatu koguta
A prawda, prawda, właśnie mnie te komentarze zmobilizowały żeby przebadać tę łatkę. Żeby w sumie móc się wypowiedzieć jakoś bardziej na podstawie wiedzy co łatka faktycznie robi, niż samego ogólnego opisu w warsztacie.

_________________
Jejku zapraszam https://github.com/mysliwy112


N, 20 wrz 2020, 21:41
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
No nie wierzę, forum działa dzięki phpBB! © 2000, 2002, 2005, 2007, 2010, 2013, 2019 phpBB Group.
Designed forum urobiony przez STSoftware dla PTF.
Tłumaczenie skryptu od phpBB3.PL