Teraz jest Pt, 19 kwi 2024, 23:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Stanisław Lem 
Autor Wiadomość
Bywalec Nory
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn, 5 sie 2013, 12:43
Posty: 82
Lokalizacja: Planeta Gallifrey, TARDIS
Naklejki: 0
Post Stanisław Lem
Tutaj rozmawiamy o wszystkich książkach genialnego pisarza, którym jest Stanisław Lem. Zapewne wielu forumowiczów słyszało o Lemie i jestem przekonany, że sporo czyta jego dzieła. Ja osobiście polecam tego autora wszystkim, którzy chcieliby przeczytać dobrą książkę ale nie wiedzą jaką. Z jego książek mam na półce: Cyberiada ( kończę czytać ), Dzienniki Gwiazdowe, Opowieści o pilocie Pirxie i Solaris, którą czytać zacznę w nadchodzący tydzień. Chętnie dowiem się co wy czytacie lub już przeczytaliście i jaką macie opinie dotyczącą tego ( wg. mnie ) fenomenalnego pisarza.

_________________
Allons-y Alonzo


N, 9 mar 2014, 09:34
Lord Protektor

Dołączył(a): N, 7 kwi 2013, 13:22
Posty: 2165
Naklejki: 100
Post Re: Stanisław Lem
Czytałem kilka książek Lema. Ogólnie lubię science-fiction. Miałem jego książkę zresztą jako lekturę (Bajki Robotów ;p), którą miło i łatwo się czyta. Polecam wszystkim, którzy chcą przeczytać jakąś książkę.


So, 29 mar 2014, 16:59
Forumowy Artysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn, 15 lut 2010, 19:53
Posty: 1778
Lokalizacja: Druga strona lustra
Naklejki: 6
Post Re: Stanisław Lem
Dawno nic nie pisałem, należałoby nadrobić zaległości.
Z Lemem pierwszy raz spotkałem się w lekturze ''Bajki Robotów''. Łudząco ciekawa nazwa, ciekawy autor...
Jednak nie dla mnie nie. Nie rozumiem, nie potrafię, nie zdołam go zrozumieć. Przyznam się nawet, że nie przeczytałem całej książki.
Ale czy czytanie, ze zrozumieniem równym 10%, wyjdzie mi na dobrze? Lubię lekkich autorów z łatwym i przejrzystym stylem wypowiedzi.
Nic do gościa nie mam, ale nie jestem fanem jego twórczości. Może ma ciekawe pomysły, ale stylem totalnie mnie odtrącił.
Tyle w temacie.

_________________
Tym kolorem oczyszczam forum ze spamu.
:(


Cz, 3 kwi 2014, 20:46
Poznaniak Nieszczelny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt, 24 lip 2012, 11:47
Posty: 2434
Lokalizacja: Poznań, Rzeczpospolita Polska
Naklejki: 17
Post Re: Stanisław Lem
Ja niestety nie miałem przyjemności spotkać się z lekturą Stanisława Lema, ale na języku polskim, zwłaszcza w gimnazjum czytaliśmy fragmenty paru jego książek. No cóż, chcę powiedzieć, że jego twórczość odznacza się bardzo ciekawym i jakże barwnym spojrzeniem na przyszłość.
Jestem bardzo szczęśliwy, że w Polsce mamy lub mieliśmy (gdyż Lem już nie żyje) takich pisarzy, którzy swoją twórczością wyróżniają się nawet na całym świecie. To jest plus, który pokazuje, że Polacy są sławni na całym świecie i trzeba to podkreślać.
Powróćmy jednak do Lema. Może są jakieś fragmenty lub słowa, które są bardzo trudne do przełknięcia, ale no tekst jest bardzo ciekawy. Wiem jednak, że nie wszystko mogę powiedzieć o jego twórczości jednakże sporo o nim słyszałem i jak o jego pisarstwie. Może nie kręcą mnie opowiadania science-fiction, ale o Lemie mogę naprawdę się dobrze wypowiedzieć, nawet w skrócie.
Pozdrawiam, Kretes102.

_________________
Co ja będę się rozpisywał, zapraszam:
"Reksio i Kretes: "Skarb Umuritu" [KOMIKS] - czyli, dlaczego Kretes zasłania dymkiem innych kolegów oraz gdzie znajduje się skarb Umuritu.
Ten kolor należy do Administratora dbającego o czystość i walczącego ze złem. Lepiej zacznij się zastanawiać nad sobą, kiedy ujrzysz ten kolor w swoim poście :)


Cz, 10 kwi 2014, 20:37
YIM WWW
Bezpieczeństwo Forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So, 7 lis 2009, 14:12
Posty: 2168
Lokalizacja: Koło komputera xD
Naklejki: 7
Post Re: Stanisław Lem
Ja z twórczością Stanisława spotkałem się w podstawówce, mianowicie mieliśmy "Bajki robotów" za lekturę. Jako że lubuję się w różnorakich scifi, zbiór bajek przypadł mi do gustu. Następną przczytaną przeze mnie pozycją były "Opowieści o pilocie Pirxie", które również mi się spodobały. Parę lat temu natomiast, gdy mi się nudziło, znalazłem w "zbiorach" mamy "Solaris". Ono również wywarło na mnie pozytywne wrażenie. Zaletą twórczości alema jest moim zdaniem dramatyzm jego dzieł, element zagadki, tajemnicy, wprawiający czytelnika w zamyślenie, tudzież refleksję. Cóż moge rzec, pozostałe książki Lema przeczytam od razu, gdy dostanę je jakoś w swoje ręe xD

_________________
Przejrzyj moje okołoreksiowe projekty na GitHubie!
Pozdrawiam wielu nieaktywnych użytkowników, wszystkich wciąż wchodzących oraz Playboiia, bo zawsze się żali, że go nie ma w moim podpisie.
Obrazek III miejsce w konkursie halloweenowym 2011, I miejsce w konkursie rocznicowym 2015
Tym kolorem moderuję.


Wt, 24 cze 2014, 21:28
WWW
Mag bezczelny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr, 2 gru 2009, 17:21
Posty: 1196
Lokalizacja: Cały świat
Naklejki: 7
Post Re: Stanisław Lem
Stanisław Lem to pisarz, którego nie wypada nie znać. Nie tylko dlatego, że ma niebagatelny dorobek literacki. Należy pamiętać, że jest jednym z nielicznych Polaków, którego twórczość spotkała się z uznaniem na całym świecie.

Pierwszy raz zetknąłem się z twórczością Lema w Teatrze Robotycznym (w Centrum Nauki Kopernik), gdzie roboty "grały" w sztuce na podstawie jednego z jego opowiadań pt. "O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali". Co prawda skłamałbym, gdybym powiedział, że mnie to zachwyciło i oczarowało... ale muszę przyznać, że było bardzo fajnie zmontowane (biorąc pod uwagę fakt, że grały w nim tylko 3 roboty), a fabuła spektaklu zachęciła mnie do przeczytania innych "Bajek robotów".
"Bajki robotów" nie były łatwe i przyjemne w czytaniu. Mimo to, bardzo mnie wciągnęły. Wiele razy odrywałem się książki, analizowałem przeczytane już fragmenty i rozmyślałem nad sensem historyjek. Lem miał inne podejście do robotów, niż moje, wykreowane przez filmy i bajki sf. Maszyny były dla niego jak ludzie: czuły, kochały, myślały. Jednocześnie musiały trzymać się ścisłych reguł życia zaprogramowanego cyborga wykonanego ze stali. Przebrnąłem przez cały cykl, ale tak skończyła się moja przygoda z Lemem.

Nie miałem na razie sposobności, aby sięgnąć po inne książki Lema. Dlatego bardzo mnie cieszy, że teraz w gimnazjum będę omawiał na polskim "Dziennik gwiazdowy". Może wykorzystam tę okazję, aby sprawdzić ile mamy w bibliotece jego innych książek :mrgreen:

Możecie mi podpowiedzieć, od której jego książki powinienem zacząć?

_________________
Obrazek


Pt, 23 sty 2015, 10:52
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
No nie wierzę, forum działa dzięki phpBB! © 2000, 2002, 2005, 2007, 2010, 2013, 2019 phpBB Group.
Designed forum urobiony przez STSoftware dla PTF.
Tłumaczenie skryptu od phpBB3.PL