Teraz jest Pt, 29 mar 2024, 14:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Wołyń- Film i nie tylko 
Autor Wiadomość
Bardzo Stary Norman
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt, 8 sty 2016, 20:15
Posty: 743
Lokalizacja: Świat Rur
Naklejki: 5
Post Wołyń- Film i nie tylko
Witam. Ostatnio w kinach pojawił się film reżyserii Wojciecha Smarzowskiego o Rzezi Wołyńskiej. Film jest ocenzurowany na Ukrainie (Ukraińcy uważają że jest propagandowy, uważają nawet że Polska szykuje się do wojny z Ukrainą, media o tym nie informują). Została ona dokonana przez UPA i OUN w bardzo brutalne sposoby na polskiej ludności cywilnej w latach czterdziestych dwudziestego wieku, zabito około 60 000 tysięcy cywili, nie oszczędzano kobiet, dzieci i starszych. Dla mnie jest to bardzo ważny film, ponieważ moja rodzina uciekała z nad Sanu przed banderowcami na Zamojszczyznę. Według mnie ekranizacja Zbrodni jest trochę niedokładna i zbyt szybko dzieję się akcja. A jaka jest Wasza opinia o wydarzeniach na Kresach i filmie?

[center]Obrazek[/center]

_________________


Bardzo milo mi sie wspolpracowalo, ale wierze, ze PKD bedzie wykonywal moje obowiazki lepiej i z gramem mlodzienczego wigoru [...] i mianowac Pana Kretona Dykte na swojego nastepce, samemu przechodzac do Rady Medrcow ~Traktor, 31.05.2019 23:58


Ostatnio edytowano Pn, 31 paź 2016, 18:29 przez Pan Kreton Dykta 10, łącznie edytowano 1 raz



N, 30 paź 2016, 21:37
WWW
Żaba
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt, 23 kwi 2010, 17:40
Posty: 1640
Lokalizacja: student
Naklejki: 5
Post Re: Wołyń- Film
Akurat dzisiaj idę na "Wołyń". Jestem przygotowany na powoli serwowane okrucieństwo, zresztą mowa o tym we wszystkich recenzjach.

Cytuj:
Według mnie ekranizacja Zbrodni jest trochę niedokładna i zbyt szybko dzieję się akcja.


"Zbrodni i kary" jak już

znaczy nienic. Jeżeli poprzez zbyt szybką akcję rozumiesz krótkie sceny i szybkie cięcia, to taki jest właśnie styl Smarzowskiego, no. Jak będę po seansie to się dokładniej wypowiem.

/EDIT:
O mój Boże. Jakie to jest dobre.
Trudno mi w sumie cokolwiek powiedzieć o tym filmie, bardzo gra na emocjach, ale w dobry i słuszny sposób. Żaden naród nie jest tu bez winy - najwięcej oczywiście mamy mordów dokonanych przez Ukraińców; ale większość nie przez samo OUN czy UPA, tylko właśnie "sąsiadów". Polacy też mają grzeszki - traktowanie Ukraińców przed wojną, jeden z Polaków wydaje Żyda, pojawia się polska akcja odwetowa na Bogu ducha winnym małżeństwie polsko-ukraińskim. Niemcy oczywiście mordują Żydów i usuwają ślady po Rosjanach. Sowieci właściwie w tym filmie dokonują najmniej - nie licząc komunistycznej indoktrynacji.
Genialne jest pokazane zestawienie dwóch kazań - popa grekokatolickiego, mówiącego o pokoju, i popa prawosławnego, nawołującego do mordowania "Lachiw". Obaj mówią po ukraińsku... W to wplata się jeszcze kazanie polskiego księdza katolickiego, który zachęca do podejmowania akcji odwetowych, zostaje ono jednak brutalnie przerwane.
Świetny film. Ale nie dla każdego.

_________________
– Dostojewski umarł – powiedziała obywatelka, ale jakoś niezbyt pewnie.
– Protestuję! – gorąco zawołał Behemot. – Dostojewski jest nieśmiertelny!


Mistrz i Małgorzata
<3

Moderuję na pąsowo bo mogę.


Pn, 31 paź 2016, 07:53
WWW
Żaba
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt, 23 kwi 2010, 17:40
Posty: 1640
Lokalizacja: student
Naklejki: 5
Post Re: Wołyń- Film i nie tylko
Jasne. Tylko że Wojtek Smarzowski mówił też, że ma służyć dialogowi pomiędzy Polską a Ukrainą, że ma być "mostem".
Opinia publiczna (słusznie) sławi ten film, nie widziałem żadnego głosu jakiegoś nacjololo "ale herbatka dobra UPAina zła ZERO KONTAKTÓW HURRR DURRR MORDERCY angery".
Co nie znaczy że ten film u takiego człowieka nie wywoła takich myśli.

Z kolei na Ukrainie "Wołyń" nie jest, jak to napisał PKD, cenzurowany. Po prostu odwleka się premiera (nwm czy w końcu go puścili). Nie chcą zamieszek. Duża część mediów film ten krytykuje, no ale na Ukrainie tak jak w Polsce coraz silniejsze są środowiska nacjonalistyczne.

_________________
– Dostojewski umarł – powiedziała obywatelka, ale jakoś niezbyt pewnie.
– Protestuję! – gorąco zawołał Behemot. – Dostojewski jest nieśmiertelny!


Mistrz i Małgorzata
<3

Moderuję na pąsowo bo mogę.


Pn, 31 paź 2016, 20:59
WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
No nie wierzę, forum działa dzięki phpBB! © 2000, 2002, 2005, 2007, 2010, 2013, 2019 phpBB Group.
Designed forum urobiony przez STSoftware dla PTF.
Tłumaczenie skryptu od phpBB3.PL