Teraz jest Cz, 15 kwi 2021, 04:12

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
RiMS, RiMS:LE, CoS-Wszystkie różnice! 
Autor Wiadomość
Starszy Norman

Post RiMS, RiMS:LE, CoS-Wszystkie różnice!
Oto temat w którym ukazujemy (głównie ja :kuratoren: ) Różnice między 3 odmianami Miasta SeKretów. Chodzi tu o Reksio i Miasto SeKretów (RiMS), Reksio i miasto SeKretów Limited Edition (tu będę używał LE) i City of SeCrets (CoS-Wersja która została ostatecznie wydana do Niemiec i wielkiej Brytanii.)

1. Grafika
W RiMS grafika jest zdecydowanie gorsza niż ta z LE i CoS. W RiMS tylko postacie są 3D (wątpliwym 3D XD). W LE i CoS jest ta sama-wpełni trójwymiarowa grafika z małymi zmianami w otoczeniu.
A oto porównanie grafiki z RiMS i CoS (to jest LE, bo podobna grafika)
Obrazek

2. Ścieżka dźwiękowa
W RiMS użyto starych soundtracków z części RiU-RiKN. W Pocopane głównie użyto "komnata_b". Na farmie jest "Kuran", W siedzibie ruchu oporu jest "Paryż", podczas badania zdjęć i cit scenki na początku gry jest "miasto". W piwnicy Kretesa jest "Labirynt". We wnętrzu Pragada jest "Kurakis". W menu jest "przyszłość" Przed tronem królewny lukrecji są "pagorki".
W gnieździe szczurów jest "Mu" tak samo jak w końcowej cutscensce. Prawdopodobnie coś pominąłem.
Tutaj są wszystkie Soundtracki z LE/CoS: https://m.youtube.com/playlist?list=PLA ... tqUtZRluNg
Co ciekawe, w niektórych miejscach nie ma tych samych OSTów.
W RiMS:LE nie użyto "Zaginionego lądu". Na jego miejscu były te same muzyczki co w Pocopane
W CoS nie użyto "Sortownia". Na jej miejscu było "Lupa menu". Poza tym w CoS, w domu Alfredo leci ten sam soundtrack podczas badania zdjęć i w czasie chodzenia po nim. Pozbyto się tu genialnego coveru "komnata_b".

3. Żarty
W RiMS możemy natknąć się na wiele żartów nawiązujących do poprzednich części. Są tu między innymi "Umiem takie łatwe zagadki jak na przykład zwierzę Hanoi" albo "Od czasu wizyty w Shangri-la jestem zrównoważony wewnętrznie.
W LE i CoS dialog Kretesa o jego wykształceniu nie zmienia się prawie. Usunięto tylko zwierzę Hanoi, a kwestię o Shangri-la zamieniono na "kurs Yogi dla początkujących"
Jak się okazuje to rozbieżności są nawet między tymi częściami. Weźmy sobie na przykład tą nieszczęsną flagę kanady. Oto jak wygląda w LE (po lewej) i w CoS (po prawej)
Obrazek
Kiedy kliknie się na nią to Kretes w obu przypadkach mówi: "O. Flaga Kanady. Ale jakaś taka dziwna." Co jest bez sensu w przypadku CoS

4. Różne różności
Oto różne zmiany między częściami
-Inne menu (wg mnie lepsze jest do LE/CoS)
-W LE dodanie Przełącznika Polski<------>Angielski
-Wywiad z postaciami na koniec LE/CoS
-W zwykłym RiMS są ogromne kilkupiętrowe labirynty.
-Inny wygląd pudełka od gry oraz wyjścia z gry (w sensie po kliknięciu w wyjście)
-Zamienienie kwadracików na żarówki
-Dodanie web save w CoS

Pozdrawiam i zapraszam do udziału
Odsyłam też tu: viewtopic.php?f=21&t=10962

Spoiler:

Pt, 15 sty 2021, 10:40
Norman

Post Re: RiMS, RiMS:LE, CoS-Wszystkie różnice!
Jak dla mnie największą zmianą jest to, czym sprzedawano każdą wersję
Oryginalne RiMS jest sprzedawane jako kolejna część serii
LE jako gra do uczenia się angielskiego
a CoS już jest sprzedawana z myślą o zagranicznym nabywcy

Pt, 15 sty 2021, 10:49
Bardzo Stary Norman

Naklejki: 0
Świetne zestawienie (a Burak Chrumburak ładnie dopełnił kontekstem historycznym).
Bardzo by mi zależało @Newt też na tym, żebyś dokładnie porównał wszystkie kwestie tutorialowe narratora w 3 wersjach.
Mam jeszcze pytanie - czy dobrze rozumiem, że soundtrack "Zaginionego lądu" został użyty w CoS, a w LE nie?

Ja dodam jeszcze, że pomiędzy wersją oryginalną a RiMS LE doszło do zmian w minigierkach.
Poza usunięciem labiryntu (który i tak był pomijalny i słabo grywalny), zmieniono nieco sortowanie śmieci (mamy mniejszą kontrolę nad wagonikami, ale za to cała minigra jest trudniejsza, z fajnym nawiązaniem do Krettiego oraz w drugim etapie otrzymujemy 5 zamiast 4 wagoników), sprawdzanie zdjęć i wnętrze pragada, a zagadka z zaworami ma inne rozwiązanie niż w wersji oryginalnej.

Co do dialogów to pamiętam, że w LE uległy skróceniu niektóre rozmowy z Pingielem i Manuelem. Za to dodano fajną scenkę z frontem domu Xaviera. Sprawdziłem też, że Al Fredo oferuje Kretesowi za wykonaną pracę "do 30 piesos powiedzmy" w wersji oryginalnej i "20" w LE, dzięki czemu nie wprowadza gracza w błąd. Wywalono też kwestie Kretesa podczas bezczynności i zastąpiono innymi.
Z eastereggów w wersji LE warto jeszcze wymienić Batmana koło więzienia, stoisko z RiMS:LE na rynku, "rodzinę Burmistrza", gaśnicę w gnieździe szczurów oraz sporo ciekawych przedmiotów w piwnicy.

Pt, 15 sty 2021, 12:33
Norman

Porównując LE i CoS to w turorialu do LE występują niepomijalne kwestie Narratora napisane na tablicy na całym ekranie
Te same kwestie w CoS są pomijalne i pojawiają się tym samym miejscu co pozostałe dialogi

Pt, 15 sty 2021, 12:57
Bardzo Stary Norman

Naklejki: 0
Burak Chrumburak napisał(a):
Porównując LE i CoS to w turorialu do LE występują niepomijalne kwestie Narratora napisane na tablicy na całym ekranie
Te same kwestie w CoS są pomijalne i pojawiają się tym samym miejscu co pozostałe dialogi

O to super, bo chciałem, żeby taka właśnie zmiana została zaimplementowana w "jednym RiMS". Tylko pewnie część tekstów narratora należałoby wyciąć, żeby nie zwracał się do gracza tak bezpośrednio. Poza tym dzielny pies Reksio nie narzekałby na "ciężki los bohatera gry przygodowej", a narrator nie zalecałby mu zrzucenie kilku kalorii ani nie przysnąłby na chwilę - to bardzo nieprofesjonalne z jego strony.
Nie mam nic przeciwko, żeby mówił o żarówkach, przedmiotach i rozmowach z mieszkańcami (ale nie dodawałbym tam "Pocopane", bo to byłby spoiler dla Kretesa), w końcu to pierwsza gra z nowej serii, a są tam rozpisane też ciekawe teksty Kretesa, ale tutorial chodzenia (przed którym nie można zebrać przedmiotów) oraz zmuszanie do wejścia w żarówkę to już przesada.
Jeśli poza zmianą, o której wspomniałeś, nic się nie zmieniło pod tym względem między LE a CoS to trochę szkoda, że nie przywrócili charakteru narratora, a trochę dobrze, bo go bardziej nie zepsuli.
Czy CoS ma wybór wersji językowej? A jeśli nie to czy jest wersja z samym polskim właśnie tej trzeciej edycji?

Pt, 15 sty 2021, 13:06
Lider Podziemia

Naklejki: 2
Jeszcze jest wersja 2D ponoć i tam

Hoc heros noster est tolek boobie cum utique cognoscetis eum iam summa doluere mei semper feles, qui intelligit id quod est bene notum est princeps cohors bulla selectus verissima sit hic dominus vult quod ad suum pertinet amiculos

Pt, 15 sty 2021, 13:10
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ]